Hristos A Inviat!

Hristos a Inviat Dragi Frati si Surori.

Lumina lui Hristos in aceasta Sarbatoare luminata a venit in Ierusalim la Mormintul Domnului sa ne reaminteasca de adevarata existenta a lui Hristos care a inviat din morti pentru noi pentru toti.

Si la noi in Biserica Sfintul Ierarh Nicolae din Londra aceasta sarbatoare a fost petrecuta de un alai de credinciosi in frunte cu parohul bisericii Preotul Nicolae Prescura, care a savirsit Slujba Invierii.

Ne impartasim si noi cu Dumnevoastra acei care cititi acum acest articol cu Bucuria Invierii pe care o avem si pana astazi in sufletele noastre. Speram ca veti savura aceasta sarbatoare macar din pozele de mai jos.

Noi il rugam pe Dumnezeu ca Invierea lui Hristos sa nu ramana pentru noi doar o sarbatoare a lui Dumnezeu pe care o savuram prin bucurii pamantesti ci sa fie o reinviere a sufletelor noastre. Hristos sta la inima noastra si bate caci doreste sa intre, de aceea este foarte importanta renasterea noastra personala catre o viata mai luminata si mai plina de Duh Sfint.

Hristos a infiintat doar o singura lege care este cea a Iubirii si are ca scop ca oamenii pe pamant sa se iubeasca intre ei si sa isi fie unuia altuia un umar de sprijin precum si parintii sunt copiilor asa si noi trebuie sa fim celor din jurul nostru.

Credinta este nu doar increderea in divinitatea si invierea lui Hristos ci este in primul rind refacerea actiunilor noastre care sa aiba ca scop crearea raiului aici pe pamint. Suntem chemati in fiecare zi precum si preotul ne cheama in ziua invierii: "Veniti de luati lumina".

Sa ne imbratisam fratilor cu imbratisarea dragostei lui Hristos care prin crucea Sa a imbratisat intreaga omenire spre a ierta intregul pacat omenesc, caci pentru El mai importanta a fost puterea iertarii decat cea a convingerii. Nu multele cuvinte ci faptele multe sunt cele ce marturisesc pe cel care se Numeste Crestin.

Hristos A Inviat!

Biserica Ortodoxa Sfintul Ierarh Nicolae din Londra