Duminica Dupa Inaltarea Sfintei Cruci-Liturghie Baptismala

Evanghelia de la Marcu: 8:34-38. 9,1

Zis-a Domnul: Oricine voieşte să vină după Mine, să se lepede de sine, să-şi ia crucea şi să-Mi urmeze Mie. Căci cine va voi să-şi scape viaţa şi-o va pierde, iar cine îşi va pierde viaţa sa pentru Mine şi pentru Evanghelie, acela şi-o va mântui. Căci ce-i foloseşte omului să câştige lumea întreagă, dacă-şi pierde sufletul? Sau ce ar putea să dea omul în schimb pentru sufletul său? Căci de cel ce se va ruşina de Mine şi de cuvintele Mele în neamul acesta desfrânat şi păcătos, şi Fiul Omului Se va ruşina de el când va veni întru slava Tatălui Său, cu sfinţii îngeri. Şi le zicea lor: Adevărat grăiesc vouă că sunt unii din cei ce stau aici care nu vor gusta moartea până ce nu vor vedea Împărăţia lui Dumnezeu venind întru putere.

Fiecare om se naste pentru a se mantui. Fiind creat dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu, trebuie sa indeplinim acele criterii ale dumnezeirii de a crea, de a iubi si de a avea cunostinta.

Dumnezeu cu certitudine a creat un precedent al mantuirii prin oferirea omului de a se mantui. Dar lepadarea de sine pe care o mentioneaza Hristos este defapt concentrarea atentiei la mantuire. Crucea este povara pe care o purtam toti si este acea greutate care intareste muschii sufletului pentru ca acesta antrenat in rugaciune, si fapte bune cu usurinta sa mearga pe cararea ce duce in rai.

Hristos ne invata ca trebuie sa fim ori fierbinti ori reci, caci nu accepta ceva de mijloc ceva ce nu are o valoare exacta. Chear si frunza cand cade, batuta de vant are ca scop crearea de ingrasaminte pentru pamant, dar noi cei care credem ce scop avem prin credinta noastra?

Trebuie sa credem, caci necredinta este la fel de mica ca si credinta- cat o samanta de mustar. Dar credinta nu se ascunde sub oboroc, caci lumina trebuie sa lumineze si credinta sa lucreze intru dobindire de mantuire. Nu putem sa ne rusinam de credinta, caci atunci ne este mai lesne sa fim necredinciosi pentru ca asa macar avem un vector stabil in viata, suntem cineva ce stie cine este.

Suntem creati din acest pamant de catre creatorul care ne-a dat suflet, carui si ii apartine. Cum putem sa daruim Creatorului altceva decat acelasi suflet curat care ne-a fost daruit?

Tot ce obtinem pe pamant sunt lucruri limitate pentru ca nu ne vor fi necesare dupa moarte cand ramane valabila doar Dragostea, iar celelalte chear si nadejdea si credinta nu mai sunt pentru suflet de trebuinta.

Astazi la liturghia din Duminica Dupa Inaltarea Sfintei Cruci s-a savarsit Liturghia Baptismala in care a fost botezat pruncul Serafim Zuza, al cincilea copil din Familia lui Vitalie si Adriana Zuza.

Vitalie Zuza este membru al consiliului bisericii si este o celula puternica si de sprigin pentru biserica, datorita faptelor bune pe care acesta le ofera si efortul pe care il depune pentru biserica a fost astazi onoroat cu Diploma de Onoare din partea Parohului Bisericii Sfintului ierarh Nicolae, Protoiereul Nicolae Prescura.

Mob. 0752848474/ Tel: 01375377013