Datornicul nemilostiv- Oglinda a omenirii

Duminica 11 dupa rusalii citeaza pilda biblica a datornicului nemilostiv-Ev. Matei XVIII, 23-35

Aceasta pilda este o oglinda a noastra in care ar trebui sa ne vedem.

Hristos in aceasta pilda atrage atentia de 2 ori la faptul ca aceasta pilda este o asemanare a Imparatiei cerurilor si prin urmare invatatura lui are un caracter duhovnicesc si moral. In aceasta lumina a pildei suma de bani care a fost iertata nu are o mare valaore decat ca prin ea, se demonstreaza diferenta de iertare dintre noi oamenii si cea a lui Dumnezeu.

Importanta invatatura de a ierta fara a mai cere nimic, de a ierta si uita ce a fost, a ierta din inima este anume ceea ce cere Hristos. A ierta de 70 ori cate 7 se poate realiza doar daca de fiecare data iertam din toata inima scotind din cap trecutul greselii. Dar fara a ne smeri pe noi insine nu se poate realiza acest lucru. Dar cum o putem face? Doar prin realizarea greselii proprii, realizarea pacatelor proprii ce ne da mereu o atitudine de dragoste ce se implineste prin incercarea de intelegere a aproapelui.

Aceasta greseala a datornicului nemilostiv o facem atat de des ca nici nu ne putem da seama de existenta ei. Judecare inchide in "inchisoare" mintea noastra ce nu ne permite sa intelegem ca Dumnezeu, se smereste pe El si ne da bogatia Sa, doar ca dar si nu cere nimic in schimb. Noi ne luam un rol mai mare decat a lui Dumnezeu, si ne permitem sa judecam pe aproapele uitand ca si noi suntem in aceasi cratita cu apa fierbinte ce sta pe foc.

Cu cateva clipe mai inainte statea in genuchi, vazundu-si greseala a cerut sa i se ierte faptul ca nu a putut intoarce datoria, dar bunatatea Imparatului ii iarta absolut toate datoriile, pentru faptul ca Imparatul din dragostea Sa, este Miluitor. Dar iesind afara s-a revazut pe sine ca o persoana atit de importanta pentru faptul ca lui i s-a iertat multe, deci inseamna ca "eu sunt cineva". Aceasta mandrie i-a impaingenit ochii si i-a intarit inima ca sa nu poata oferi mila.

Un expemlu accentuat sunt si noi crestinii ortodocsi care dupa un moment de pocainta, dupa ce am varsat lacrimi, ne reintoarcem cu fata la ceilalti din biserica si cu judecata si privire de sus ii invatam pe altii cum sa fie in biserica pentru ca noi suntem "cineva" mai mult decat celalalt care isi smereste sufletul cu sinceritate.

Hristos prin aceasta pericopa ne invata cum sa traim rugaciunea Tatal nostru. De multe ori ne rugam cu multe cuvinte, citim multe rugaciuni dar uitam de traire. Rugaciunea a fost creata din experienta sfintilor. Prin viata lor de zi cu zi a luat nastere rugaciunea, adica cuvintele inimii cu care se rugau. Valoarea rugaciunii este atunci cand noi o aplicam in viata. Si daca rugaciunea Tatal Nostru ne invata sa iertam, precum si El ne iarta, ar trebui sa traim aceasta iertare si sa o practicam fata de cei din jur.

Greseala aproapelui este foarte relativa precum si dreptatea nostra este relativa. De obicei ambele parti sunt corecte. Daca primim cu inima curata ca aproapele poate fi corect atunci renastem conversatia in care incercam sa intelegem pozitia celuilalt. Prin conversatie se naste adevarul, dar prin incapatinare se naste ura, furia si pierderea mintii. Insusi Hristos a zis: "De ce imi zici ca sunt drept, nimeni nu este drept in afara de Dumnezeu Tatal". Daca insusi firea umana a lui Hristos nu se vede pe ea insasi dreapta cum putem noi sa ne punem judecatori mai mari decat insusi Dumnezeu Tatal?

Fratilor a ierta este o virtute care se invata prin practica. Doar aplicand in viata putem atinge macar cat de putin acel statut de "inima curata". Pentru noi este cu neputinta sa iertam la acel nivel pe care il face Dumnezeu, dar El nici nu o cere, ci precum vedem in pericopa, El cere ca macar sa iertam si acele mici datorii, greseli ale aproapelui nostru.

In Imparatia lui Dumnezeu putem ajunge prin scara faptei noastre fata de aproapele. Nu exista ca Dumnezeu sa-l primeasca pe cel care il Iubeste pe El, dar il dispretuieste pe aproapele, caci cum poti sa-l Iubesti pe Dumnezeu cand il urasti pe cel creat de Dumnezeu?

De aceea si eu prin acest articol cer iertare celor care le-am gresit, caci am facut-o si eu de multe ori prin nestiinta, dar daca am suparat pe cineva sper sa ma iertati. Mi s-au facut si mie multe lucruri nedemne, care m-au facut sa sufar multi ani, dar suntem oameni si gresim de aceea am iertat si eu multe si nu o zic pentru a ma mandri ci pentru a chema pe toti la dorinta de a ierta indiferent de greseala.

Sa ne intarim inimile si sa punem mintea in inimile noastre ca iertarea sa fie din toata inima si uitata de minte. Suntem cu totii creati de Dumnezeu dupa chipul si asemanare lui, de aceea sa iertam fratilor nostri de 70 de ori cate 7 pentru a mentine acest nume de fii a lui Dumnezeu. Si noi crestini ortodocsi, ar trebui ca prin faptele noastre, prin viata pe care o traim sa predicam tuturor celor din jur pe Dumnezeu Tatal.

Amin.

Mob. 0752848474/ Tel: 01375377013